Üyelik İşlemleri
Şifremi Unuttum
Sepetim
% 0 İndirim
+
% 62.5  Ek İndirim
Fırsat Ürünü

Lalegül Dergisi 128. Sayı Ekim 2023

80,00 TL
80,00 TL
Ekstra İndirimli 30,00TL
Dil : Türkçe
Sayfa : 80
Barkod : 8609000013984
Stok Kodu : DERGİ 128

Lalegül Dergisi 127. Sayı Eylül 2023

Editörden 

Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’e ümmet olma şerefini bizlere lûtfeden Allah-u Teala’ya nihayetsiz hamd-u senâlar; ümmetine karşı çok şefkatli ve merhametli olan Makâm-ı Mahmud’un sahibi Muhammed Mustafa (Sallallahü Aleyhi ve Selleme)’e, O’nun Âl ve Ashâbına sayısız salât ve selâm olsun...     

Rebîulevvel Ayı’nın on ikinci gecesine tevafuk eden 26 Eylül Salı’yı, 27 Eylül Çarşamba’ya bağlayan gece Mevlid Gecesi’dir. O gece, tüm insanlığın hidâyet ve fazilet rehberi olan Peygamber Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’in dünyayı teşriflerinin sene-i devriyesini idrak edeceğiz. Rabbim o kıymetli geceye ulaşıp, en güzel şekilde ihyâ etmeye bizleri muvaffak eylesin.

Resûlüllah(Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’in doğumu, beşeriyetin huzur ve saadeti açısından insanlık tarihinin en önemli olayıdır.Çünkü bu kutlu doğum, dünyada birçok değişim ve gelişmelerin yaşanmasına vesile olmuş, putperestliğin, zulmün ve insanlığı sömüren küresel güçlerin saltanatının yıkılışına bir başlangıç teşkil etmiştir.

Tüm bunlara alâmet olarak o gece; zamanın süper gücü olan Kisranın Sarayı’nın saltanat nişanesi olan on dört kulesinin yıkılmasından tutunda, Mecusilerin bin yıldır hiç sönmeden yanan ateşlerinin sönmesine; etrafında pek çok kilise ve putperestlerin tapınağı bulunan Save Gölü’nün suyunun aniden kurumasına kadar birtakım harikulade olaylar meydana geldi. Bu demektir ki: zalimlerin saltanatı yıkılacak, asırlardır yanmakta olan dinsizlik ateşi sönecek, putperestliğin ve batıl sistemlerin suyu çekilecekti. Artık Dünyada dengeler değişiyordu ve hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı. Zira Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’in doğumuyla ehli küfür adeta okkalı bir şamar yiyordu. 

O gece insanlık için bir dönüm noktası oldu.Çünkü o gece; asırlara sığmayacak inkılapları kısa bir zamanda gerçekleştirecek, kökleşmiş zulüm düzenlerini yer ile yeksan edecek, insanlığı içine düştüğü sapkınlıktan ve cehâlet karanlığından aydınlığa çıkaracak, onlara hem dünyevi hem de uhrevi kurtuluşun yolunu gösterecek hidâyet ve fazilet rehberi olan Hz. Muhammed Mustafa (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) dünyayı teşrif etti.

O’nun gelişiyle Adalet gelecek Zulüm bitecek, İlim gelecek Cehalet gidecek, Hak gelecek Batıl zâil olacaktı.

En kıymetli ay

Resûlüllah(Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’in doğumunun önemine binaen, bazı âlimler; “aylar içinde en kıymetli olanı, Rebiulevvel Ayı’dır” dediler. Bunun üzerine soruldu:

-Rebiulevvel Ayı, kendisinde bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi’nin bulunduğu Ramazan Ayı’ndan da mı kıymetli?

-Evet! Ondan da kıymetli

-Zira Ramazan Ayı ve Kadir Gecesi’nin kıymeti nereden biliniyor?

-Hakkında âyet-i kerime ve hadis-i şerifler var.

-Peki onları bize tebliğ edip öğreten kim?

-Peygamber Efendimiz (Sallallâhü Aleyhi ve Sellem).

-O hangi ayda dünyayı teşrif etti? 

-Rebiulevvel Ayı’nda…

-Demek ki, Resûlüllah(Sallallahü Aleyhi ve Sellem) doğmasa, ne Ramazan Ayı’ndan

haberimiz olacaktı, ne de Kadir Gecesi’nden… Dolayısıyla tüm bunları bizlere öğreten, dünya ve âhiret saadetinin kurtuluş reçetesi olan Kuran-ı kerimi tebliğ edip bizzat örnek olarak ahlâkî faziletleri bize talim eden Peygamber Efendimiz (Sallâllâhü Aleyhi ve Sellem) madem bu ayda doğu, işte bu manadan dolayı ulemâdan bazısı Rebiulevvel Ayı için en kıymetli ay demişlerdir..

Şimdiden tüm okurlarımızın Mevlid Kandili’ni tebrik ediyor, bu mübarek geceyi Peygamber Efendimiz (Sallallâhü Aleyhi ve Sellem)’in şefaatini kazanmaya vesile kılmasını Rabbimden niyaz ediyorum...

Fî emânillah!

Benzer Ürünler
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.